piątek, 18 września 2015

66. Język słowacki - idealny do samodzielnej nauki


Dzisiejsza notka to poradnik dla każdego chętnego, który chce nauczyć się słowackiego oparty na moim własnym doświadczeniu. Niestety na polskim rynku jest bardzo skromny zasób materiałów do nauki tego języka. Gdy zaczynałam samodzielną naukę nie korzystałam od razu z tych wszystkich naukowych dóbr, ponieważ dopiero stopniowo je odkrywałam. Na szczęście te wielkie poszukiwania mam już za sobą dlatego podsunę Wam użyteczne źródła, z których możecie korzystać w każdej chwili.

Już na wstępie zaznaczę, że język słowacki jest językiem łatwym do nauki (dla nas Polaków), więc o poziomie trudności nie warto nawet myśleć. To już wiemy, prawda?
Według mnie jest też idealny do samodzielnej nauki. Na prawdę! Będąc dobrze przygotowanym dydaktycznie jesteśmy w stanie nauczyć się go w domowym zaciszu. Wystarczy dostęp do internetu, a znajdziemy w nim wszystko, co trzeba ze słowackiego przyswoić. Jeśli jesteś samoukiem, chcesz nauczyć się nowego języka w domu, bez żadnej pomocy ze strony szkoły językowej czy nauczyciela przeczytaj koniecznie ten poradnik.

Mam nadzieję, że jesteś już wystarczająco zachęcony do języka słowackiego :)
Ale, ale ... musisz pamiętać, żeby osiągnąć dobre efekty w nauce potrzeba:

  • MOTYWACJI
  • CZASU
  • DOBRYCH MATERIAŁÓW DO NAUKI
  • JESZCZE LEPSZYCH MATERIAŁÓW POMOCNICZYCH

Kluczem do przyswojenia języka słowackiego są wszystkie powyższe czynniki. Poważnie. To samo tyczy się samodzielnej nauki. Zacznijmy od motywacji. Musisz mieć przynajmniej 1 dobry powód do nauki słowackiego - taki który będzie Cię radował oraz taki, który pomoże Ci przetrwać chwile zwątpienia (jeśli w pewnym momencie takie wystąpią). Na naukę języka wybierz odpowiednią porę i czas w tygodniu/miesiącu. Ja np. słowackiego uczę się w weekendy. Każda sobota i niedziele jest totalnie słowacka. Ułóż plan nauki, który pokieruje twoją pracą.

Zaczynając od poziomu początkującego warto zaopatrzyć się w podstawowy kurs lub podręcznik. Wydawnictwo Edgar dysponuje kursem słowackiego A1-A2. Ja z całego serca mogę polecić podręcznik Renáty Kamenárovej Krížom krážom - Slovenčina A1. Jest to świetnie opracowany podręcznik słowacko-angielski, bogaty w dialogi, potoczne słownictwo, dobrze wyjaśnioną gramatykę oraz masę ćwiczeń. 

Jeśli nie chcecie wydawać pieniędzy na podręczniki to język słowacki pod tym względem może być całkowicie darmowym językiem, na który nie wydacie ani złotówki. A wszystko dzięki stronie internetowej: www.slovake.eu. Znajduje się tam darmowy kurs słowackiego na poziomie A1-A2. 

Oprócz podręczników trzeba otoczyć się językiem, łaknąć go w każdej postaci i przy okazji poznawać słowacką kulturę. W tym celu:

- słuchajcie słowackich stacji radiowych online na www.rtvs.sk/radio/radia

Radio Slovensko - ogólnotematyczne, muzyka, wiadomości, programy
Radio Regina - skupia się na regionalnych sprawach, bardzo podobny do naszego Radia Kraków
Radio_FM - prezentuje współczesną muzykę, różne gatunki muzyczne, wywiady
Radio Devin - muzyka klasyczna, sztuka

- oglądajcie słowacką telewizję:

TA3 - to kanał informacyjny, który można oglądać online: www.ta3.com
Telewizja JOJ - na stronie internetowej dostępne są archiwalne odcinki seriali i różnych programów rozrywkowych, można też na bieżąco oglądać online: www.joj.sk
Kulinarny kanał Melina - coś dla smakoszy. Proste, słowackie dania, które można spróbować zrobić samemu. Wszystko po słowacku: https://www.youtube.com/channel/UCrlvYR8JUp4lr-vJTtP8DHg/feed

- czytajcie po słowacku:

www.pravda.sk - to portal informacyjny, duży wybór artykułów na interesujące nas tematy

www.cas.sk - "słowacki Onet"

www.sme.sk  czy www.pluska.sk to kolejny strony z informacjami

fici.sme.sk - rozrywkowy portal z memami i rankingami dla młodzieży

Pomocne będą też słowniki online, ponieważ Tłumacz Google nie zawsze pomaga. Uwaga! Nie ma dobrych słowników polsko-słowackich, te które są godne polecenia są angielsko-słowackie: sken.dict.cc oraz slovnik.azet.sk.

Ok, teraz nie pozostaje nic innego jak brać się do nauki. Powodzenia! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz