wtorek, 10 marca 2015

43. Zhou Xuan - chińska Marilyn MonroeZhou Xuan urodziła się 1 sierpnia 1918 roku w Changzhou jako Su Pu. Wychowali ją adopcyjni rodzice z rodziny Zhou.
W wieku 13 lat przyjęła pseudonim Zhou Xuan (Xuan w języku chińskim znaczy 'piękny nefryt'). Swój talent wokalny prezentowała w radiu. Mając zaledwie 14 lat została okrzyknięta najpopularniejszą piosenkarką w Chinach i wkrótce otrzymała przydomek właścicielki "Złotego głosu".
W latach 30. rozpoczęła karierę aktorską. Zadebiutowała w filmie Uliczne anioły, który przyniósł jej ogromną sławę. Zagrała tam młodą piosenkarkę i zaśpiewała piosenki, które później stały się jej największymi hitami: "Si Ji Ge" - piosenkę o czterech porach roku oraz "Tian Ya Ge Nu" - o wędrującej piosenkarce. Od tego momentu stała się rozpoznawalną chińską artystką, znaną aktorką i piosenkarką.


Uliczne anioły (1937)

Niestety życie prywatne Xuan nie było szczęśliwe ... Wyszła z mąż za muzyka Yan Hua, który napisał dla niej wiele utworów, jednak małżeństwo zakończyło się w 1941 roku po 8 latach związku.
W 1946 roku przeprowadziła się do Hongkongu i zamieszkała z biznesmenem Zhu Huaide, który zostawił ją na wieść o tym, że jest z nim w ciąży.

zdjęcie ślubne Xuan z Yan Hua (1938)


W 1950 roku wróciła do Szanghaju, aby zagrać główną rolę w filmie Bird of Peace (tytuł angielski). Podczas zdjęć do filmu nawiązała romans z reżyserem, który również porzucił ją ciężarną.W 1951 roku przeszła załamanie nerwowe i już nigdy nie wróciła na scenę. Zmarła 22 września 1957 roku w Szanghaju, zostawiając dwóch synów.
O Zhou Xuan mówi się, że zmarła z powodu złamanego serca. Do dziś uchodzi w Chinach za gwiazdę lat 30. i 40. Porównywana jest do Marilyn Monroe, ponieważ choć była piękną i utalentowaną kobietą to wiodła niezwykle smutne życie.
Jej dorobek artystyczny to ponad 200 utworów i 43 filmy.
Zhou Xuan pozostawiła po sobie pamiętnik, który został wydawany w 2003 roku przez jej starszego syna Zhou Min. Jest upamiętniona na Hongkońskiej Alei Sław, pod numer 15.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz