piątek, 20 lutego 2015

37. Historia pewnej pocztówki

Ostatnio otrzymałam przepiękną pocztówkę, która natychmiast mnie oczarowała. Jest na niej wszystko to, co uwielbiam: sztuka, melancholijny i romantyczny widok, morze i bielutki piasek. 

"Letni wieczór na południowej plaży w Skagen z Anną Ancher i Marią Krøyer" (oryg. Sommeraften ved Skagen Sønderstrand med Anna Ancher og Marie Krøyer) to dzieło duńskiego malarza Pedera Severina Krøyer'a z 1893 roku. Obecnie obraz znajduje się w Skagen Muzeum w Danii. 

Krøyer był przedstawicielem malarstwa naturalistycznego i impresjonistycznego. Chętnie malował nadmorskie krajobrazy. Ceniony był za subtelne oddawanie gry światła i bogatą kolorystykę. "Letni wieczór..." to jedno z jego najważniejszych dzieł. Artysta zmarł w wieku 58 lat z powodu zaawansowanej kiły, której nie potrafiono wtedy skutecznie leczyć. W ostatnich latach życia był praktycznie niewidomy, lecz mimo wszystko nadal malował (źródło).

Na obrazie widzimy spacerujące po plaży dwie kobiety. Jedna z nich to żona Krøyer'a - Maria, druga to ich bliska znajoma, duńska malarka - Anna Ancher. 

Więcej prac tego artysty znajdziecie tutaj :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz