niedziela, 15 lutego 2015

36. Kismet - turecka telenowela zmienia światTureckie telenowele podbijają świat. Łamią tabu, inspirują, wzruszają i poruszają serca milionów kobiet z Azji, Europy, Ameryk i Afryki Północnej. 
Co sprawia, że kobiety z Polski, Grecji, Iranu czy USA tak namiętnie oglądają tureckie produkcje? Co je łączy? 

Nina Maria Pashalidou w swoim dokumencie Kismet (pl. Turecka telenowela zmienia świat) z 2013 roku odkrywa tajemnice fenomenalnego sukcesu tureckich oper mydlanych. To sukcesu, który wykracza poza religie i poza kulturę. Autorka powołując się na szereg wyjątkowo śmiałych produkcji odsłania przesłanki i główne motywy ich popularności: Binbir GeceFatmagül'ün Suçu Ne?Noor czy Muhteşem Yüzyıl. Ten ostatni tytuł cieszy się zainteresowaniem wśród Polek - serial znany pod nazwą "Wspaniałe stulecie" obecnie jest emitowany na TVP1. 
Ale Kismet to nie tylko dokument o telenowelach. To przede wszystkim głębsze spojrzenie na kobiecy światopogląd. Jest tu mowa o przemocy i gwałcie, o rozwodach i młodych małżeństwach. Ten dokument podważa stereotypy muzułmańskich kobiet. Wybrane bohaterki - fanki telenowel - wypowiadają się na nieobce im tematy. 
Nina M. Pashalidou pokazuje, że kobiece serca biją w tym samym rytmie - niezależnie od dzielących je granic i różnic kulturowych. To dokument z bardzo kobiecej perspektywy. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz