poniedziałek, 22 września 2014

20. Pomniki świata cz.1

Ozdabiają ulice, są symbolami miast, wnoszone ku pamięci dla następnych pokoleń. Potrafią zbudzić zdumienie u przechodniów, bywają piękne, oryginalne a czasem nawet dziwaczne. Jedno jest pewne ... pomniki nie są wznoszone bez powodu.

To pierwsza i na pewno nie ostatnia część prezentująca monumenty z całego świata. Zapraszam do lektury :)


  • Pomnik Abrahama Lincolna w Waszyngtonie - ma 28 metrów wysokości i znajduje się w specjalnym Mauzoleum, poświęconym słynnemu - szesnastemu prezydentowi USA.  • Pomnik Sikających (Czechy, Praga) - kontrowersyjny pomnik autorstwa Davida Černego przedstawiający dwóch mężczyzn sikających na Czechy.
  • Le Pounce (Kciuk) w Paryżu - ma 12 metrów i waży 18 ton. To dzieło francuskiego rzeźbiarza Cesara Baldaccini'ego, który zaprojektował tą rzeźbę w 1965 roku.  • Ku BomJu - Seul, Korea - znajduje się przed Muzeum Bukcheon i można powiedzieć, że reprezentuje specyfikę kultury Seulu. Pomnik przedstawia dwie osoby (dwie głowy), które dzielą się waflem - odpowiada to koreańskiej kulturze dzielenia się z innymi.


  • Skrzypek w pękniętej podłodze (Violinist Bursting From Floor) - znajduje się w Stoperze w Amsterdamie. Powstał ku pamięci społeczności żydowskiej, która mieszkała w tej dzielnicy miasta przed II wojną światową.

  • Pomnik Charles'a La Trobe - Melbourne, Australia - Charles La Trobe był pierwszym i najbardziej znaczącym zarządcą walijskiej kolonii Wiktoria w Australii. Region zawdzięcza mu swe słynne ogrody botaniczne, bibliotekę miejską, muzeum, uniwersytet i wiele innych ważnych miejsc czy organizacji. Dlaczego akurat odwrócony pomnik? Pomysłodawcy dzieła obawiali się, że zwykły pomnik to kiepski sposób na upamiętnienie bohatera. Podobnych monumentów znajduje się na całym świecie tak wiele, że nikt nie zwróciłby uwagi na kolejny. Wystarczyło jednak odwrócić go do góry nogami, aby budził zainteresowanie na całym świecie. Po drugie, La Trobe jest znany w Anglii o wiele lepiej niż w Australii. Anglia znajduje się po drugiej stronie kuli ziemskiej – ludzie chodzą tam „do góry nogami”, stąd też podobna orientacja pomnika. (swiatpodroznikow.pl)
  • Playful mom and daughter - Salt Lake City (Utah) w USA. Pięknie uchwycony moment zabawy między matką i córką.  • Wielka Ręka (Mano del Desierto) na pustyni Atacama w Chile - zbudowano ją z żelaza i cementu w 1992 roku. Dłoń symbolizuje kruchość człowieka.

  • Expansion - dzieło amerykańskiej rzeźbiarki Paige Bradley (Nowy Jork, USA)

  • Shoes on the Danube Bank (Budapeszt, Węgry) - ku pamięci zamordowanych Żydów przez faszystów w czasie II wojny światowej w Budapeszcie. Zostali oni rozstrzelani nad brzegiem rzeki, ich ciała wpadły do wody, zaś na lądzie pozostały po nich jedynie buty. 


   Brak komentarzy:

Prześlij komentarz