sobota, 13 września 2014

16. Yoshitoshi i jego twórczość

Tsukioka Yoshitoshi (1839-1892) - uważany jest za jednego z ostatnich wielkich mistrzów sztuki  ukiyo-e.

Ukiyo-e - czyli "obrazy przemijającego świata" - rodzaj malarstwa i drzeworytu japońskiego, funkcjonujący od XVII do połowy XIX wieku.

Yoshitoshi żył i pracował w Japonii, w okresie gwałtownych zmian społecznych i politycznych, w czasie ścierania się systemów feudalnych z nowym, współczesnym światem.
Już jako młody chłopiec przejawiał niezwykły talent i w wieku 12 lat rozpoczął naukę pod kierunkiem znanego wówczas artysty Utagawa Kuniyoshi - doskonaląc swoje umiejętności obserwacji i rysunku.

Jego twórczość od zawsze odznaczała się niesamowitą fantazją i wyobraźnią. 
W 1872 roku Yoshitoshi doznał załamania nerwowego, mieszkał w ubóstwie i zaprzestał produkcję artystyczną. Rok później powrócił do pracy, przyjmując artystyczny pseudonim Taiso i realizując swój artystyczny potencjał.

Mount Yoshino midnight-moon (Yoshinoyama yowa no tsuki) - 1886W 1885 roku pojawiły się pierwsze dzieła Yoshitoshi'ego, pochodzące z jego wspaniałej serii Tsuki hyakushi (ang. 100 Views of the Moon). Motywy tych prac zaczerpnięte są z indyjskich i chińskich legend. Na obrazach widzimy sylwetki znanych muzyków, poetów i bohaterów. Każdej postaci towarzyszy księżyc, niczym wierny kompan ludzkiej egzystencji.Ariko weeps as her boat drifts in the moonlight (1886)Wiosną 1892 roku Yoshitoshi doznał kolejnego, poważnego załamania psychicznego. 
9 czerwca tego samego roku zmarł na skutek wylewu krwi do mózgu, mając 53 lat.


Obraz pod lupą:Fujiwara Yasumasa Plays the Flute by Moonlight
(Fujiwara Yasumasa Gekka Roteki)


Powyższy tryptyk przedstawia słynnego muzyka Fujiwara no Yasumasa (958-1036), grającego na flecie oraz jego brata Kidomaru. Utrwalona jest tutaj scena, kiedy Kidomaru próbuje obrabować swojego brata z brokatowych szat, ale ostatecznie powstrzymuje się - zachwycony grą Fujiwara.

Środkowa część tego obrazu dekoruje ściany w dwóch amerykańskich produkcjach, mianowicie:
  • w filmie Ocean's Eleven: Ryzykowna gra (2001) - w pokoju hotelowym Benedicta
  • w serialu Mad Men (m.in. sezon 1 odcinek 8) - w gabinecie Bertrama Coopera


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz