wtorek, 2 września 2014

14. Szkolna ławka

Wrzesień to czas powrotów do szkoły i właśnie z tej okazji zrobiłam mały przegląd filmowy, biorąc na tapetę motyw klasy i jej uczniów, skomplikowanych relacji i problemów, które zawarte zostały w wybranych produkcjach filmowych.
Problematyka uczniowskiego świata to temat rzeka. Wiadomo, że każda klasa jest inna, składa się z różnych osobowości i charakterów.
To w końcu istna mieszkanka wybuchowa.

Jeśli nie macie jeszcze dość szkoły sprawdźcie poniższe propozycje.


Młodzi gniewni (1995) - klasyka.Nowa, ambitna nauczycielka Louanne Johnson (dobra rola Michelle Pfeiffer) podejmuje pracę z niezwykle trudną amerykańską młodzieżą. Jej uczniowie są buntownikami, bez perspektyw na przyszłość. Szacun za postawę nauczycielki, która konsekwentnie stara się wydobyć coś ze swojej klasy, zachęcić młodych nie tyle co do nauki, ale również do myślenia.

Ocena: bdb

Tysiąc razy silniejsza (2010) - szwedzki dramat obyczajowy.W klasie jest wyraźny podział ze względu na płeć. Chłopcy - wiadomo silniejsi i ważniejsi, do tego wspierani przez nauczycieli oraz dziewczęta, które próbują zostać zauważone. Dopiero pojawienie się w klasie nowej uczennicy - Sagi, doprowadza do zmian.

Ocena: +db

Klasa (2008) - francuski dramat obyczajowy.Klasa jest tutaj świetnym odzwierciedleniem multikulturowego francuskiego społeczeństwa i problemów, jakie z tego wynikają.

Ocena: db
Fala (2008) - niemiecki dramat.Czyli zabawa w nazizm. Za namową nauczyciela klasa zostaje poddana doświadczeniu. Z pozoru niewinna "zabawa" doprowadza do tragedii. Genialny obraz psychologiczny klasy ale także słabości młodego człowieka. Film powstał na podstawie autentycznej historii, która miała miejsce w Stanach Zjednoczonych w latach 60.

Ocena: bdb
Ostatni dzwonek (1989) - polski dramat psychologiczny.

Liceum, ostatnia klasa, matura. Konflikt młodzieży z dyrektorem ukazuje faktyczne problemy między pokoleniami.


Ocena: bdb

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz