sobota, 2 sierpnia 2014

4.Językowi przyjaciele: RADIO

Jeśli uczysz się języka obcego RADIO powinno być twoim językowym przyjacielem. Dlaczego?

1. Przede wszystkim dlatego, że będziesz miał kontakt z językiem, osłuchasz się.
2. Nie musisz się za bardzo wysilać (to chyba najprzyjemniejszy argument ;) i możesz w tym czasie robić inne rzeczy: leżeć w łóżku, ćwiczyć, sprzątać czy gapić się w ścianę...
Ale najważniejsze: Słuchaj! I wsłuchaj się! W głos dziennikarza, w radiową zapowiedź, piosenkę, słowa - naśladuj to, co usłyszysz, powtarzaj, ćwicz akcent i wymowę.
3. Nie ważne czy będzie to 30 minut, 1,5 godziny czy może cały wieczór. Wygospodaruj sobie czas na taką formę nauki (bo przecież to też nauka). Nawet w 30 minut możesz poćwiczyć rozumienie ze słuchu.
4. Nie ważne czy jesteś na poziomie początkującym czy już super zaawansowanym w danym języku - słuchanie zagranicznych stacji radiowych nikomu nie zaszkodzi. Ci pierwsi z biegiem czasu będą rozumieć coraz więcej, natomiast Ci drudzy mogą bez problemu słuchać zagranicznych wiadomości czy audycji, poszerzając swoją wiedzę z wybranych tematów.
5. Muzyka - to przeważnie muzykę oferują stacje radiowe swoim słuchaczom. Listy przebojów, najnowsze kawałki czy hity sprzed lat w danego kraju. Muzyka także rozwija.

Ok, a teraz jak znaleźć odpowiednie radio dla siebie? Wybór jest ogromny a dostęp do zagranicznych rozgłośni taki prosty. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę kraj, który nas interesuje z dopiskiem "radio online". Google zaproponuje wiele stron, na których można posłuchać radia internetowego z danego kraju.

Dla tych, którym nie chce się szukać i woleliby mieć wszystkie stacje świata w jednym miejscu mam 3 propozycje:

- TuneInhttp://tunein.com
Dobrze skonstruowana strona internetowa, gdzie można wyszukiwać stacje ze względu na lokalizacje. Wybieramy interesujący nas kontynent, a następnie państwo i stacje z listy propozycji. Szukać można też w inny sposób - wybierając to, co nas interesuje najbardziej: muzyka/sport/aktualności/rozmowa czy stacje lokalne. Do słuchania radia służy automatyczny odtwarzacz pojawiający się na dole strony. Oprócz tego TuneIn wyświetla informacje o danej stacji, link do strony radia, program a czasami nawet tytuły granych piosenek czy audycji. Ze strony można korzystać bez konieczności rejestracji. Osoby zalogowane mogą dodawać swoje stacje do ulubionych.

- Radio Onlinehttp://www.radiowebsites.org
Klikając na flagę konkretnego kraju wyświetlają nam się ikonki dostępnych stacji. Wybór możemy sprecyzować ze względu na lokalizacje-region (lewa strona) lub częstotliwość (funkcja po prawej). Odtwarzacz znajduje się na środku strony. Plus za prostotę i łatwy, poręczny dostęp do najważniejszych i popularnych stacji danego kraju.

RadioMaximus - darmowy program służący do odtwarzania internetowych stacji radiowych z całego świata. Masa stacji do wyboru, które podzielone są tematycznie: News, Pop, Various, Talk, Folk, Oldies, Regional Service, Rock, Sport, Soundtracks, Top 40, World i tak dalej. Wyszukiwanie stacji jest bardzo proste, możemy szukać ze względu na kraj lub kategorie. Dodatkowym atutem jest opcja nagrywania utworów i audycji 
Możemy tworzyć listy swoich ulubionych stacji, do których mamy bezpośredni dostęp zaraz po otwarciu programu. RadioMaximus dostępny jest również w polskiej wersji.

Przesłuchaj wybrane stacje, zapoznaj się z ich programem i główną tematyką. Wybierz to, co naprawdę lubisz, czerp z tego przyjemność i przede wszystkim rozwijaj swoje zdolność językowe!

1 komentarz: